laoder

Kojarzona z elegancją i klasyką, pozwalająca tworzyć zarówno odważne aranżacje w stylu nowoczesnym, jak i wyjątkowe przestrzenie w stylu vintage. Ciemna podłoga w salonie sprawdza się doskonale w przestronnych wnętrzach, dodając im w ten sposób ciepła i przytulności. Warto jednak pamiętać, że ciemna podłoga bywa wymagająca – do zadowalającego efektu potrzebne są starannie dobrane meble i dodatki oraz kolory ścian. Dlatego w tym artykule podpowiadamy, z czym najlepiej komponuje się ciemna podłoga w salonie oraz na co zwrócić uwagę przy jego urządzaniu.

Ciemna podłoga w salonie a kolory ścian

Ciemna podłoga wymaga zastosowania jasnych kolorów ścian. Sama w sobie pochłania dużą ilość światła, przez co połączenie jej z ciemnymi ścianami doprowadziłoby do stworzenia ponurej,  przytłaczającej aranżacji. Zaleca się wybór ciepłych odcieni, np. beżu lub jasnego brązu. Dobrym wyborem są również szarości. Wiele ciekawych aranżacji powstaje poprzez pomalowanie jednej ze ścian w salonie o stylu nowoczesnym na wyrazisty kolor, np.: lila róż, żółty czy czerwony .

Tym, którym marzy się ciemna podłoga w salonie w połączeniu z białymi ścianami, zalecamy wybór złamanej bieli.  Źle wyglądają śnieżnobiałe ściany w połączeniu z ciemnymi panelami na podłodze. Z powodzeniem sprawdzi się za to écru, kremowa biel lub bezpieczny jasny beż.

Jakie meble do ciemnej podłogi

Meble do ciemnej podłogi również powinny być jasne. Przy stylu nowoczesnym dobrze prezentują się te z dodatkiem szkła i chromowanych dodatków. Biel warto przełamać innymi odcieniami, np. szarą sofą i kolorowymi poduszkami na niej. W przypadku mebli warto mieć świadomość, że to właśnie one stają się podstawą do tworzenia salonu w stylu, który nas interesuje.

W nowoczesnych wnętrzach sprawdzają się meble o prostych, geometrycznych kształtach. Z kolei wnętrza inspirowane stylem kolonialnym lub vintage dają nam możliwość wyboru masywnych, często antycznych mebli. Te najczęściej bywają drewniane, dlatego zaleca się wybór jasnego drewna lub umiejętne połączenie ciemnych mebli z dobrze dobranymi dodatkami.

Ważne wskazówki oraz inspiracje

Jak wspomniane na początku, ciemna podłoga w salonie to wyraz elegancji. Dzięki niej wnętrza nabierają głębi, prezentując się bardzo gustownie. Jest ona świetną podstawą do tworzenia salonu w stylu klasycznym, w którym jasne ściany idealne kontrastują z drewnianymi meblami oraz ciemną podłogą. Nasza propozycja to Orzech Ciemny z kolekcji Natural. Przy takiej aranżacji warto zadbać o dodatki w stonowanych kolorach.

Warto wiedzieć, że ciemna podłoga w salonie doskonale przełamuje sterylność stylu minimalistycznego. Dąb Grenada z kolekcji Expert zastosowany w pomieszczeniu o ścianach w kolorze złamanej bieli i równie jasnych meblach ładnie prezentował się będzie w połączeniu z szarymi dodatkami, np. szarymi zasłonami lub ramkami na zdjęcia.

Na koniec bardzo modne w tym roku motywy afrykańskie, które bardzo dobrze łączą się ze stylem kolonialnym. Dobrze odnajdują się w nim ciemne, drewniane meble, które my polecamy przełamać jasną sofą i jasnymi odcieniami dodatków. Styl kolonialny idealnie pasował będzie do ciemnej podłogi typu Dąb Congo z kolekcji Ambiance i ścian w kolorach wanilii, écru lub beżu. Równowagę między ścianami a meblami wraz z podłogami powinny wnosić dodatki, np. lila róż czy czerwone, lecz o jasnym i ciepłym odcieniu narzuty i wazony z kolorowego szkła. Projektanci wnętrz zalecają różnorodną roślinność w salonie w stylu kolonialnym, najlepiej pasującą jest oczywiście ta o dużych liściach.