Przestrzeń do dziecięcych eksploracji ma być nie tylko bezpieczna i funkcjonalna. Warto stworzyć pokój najmłodszych dbając o estetyczny aspekt aranżacji wpływający na jakość wypoczynku naszych pociech i wygodę użytkowania. Jak zaaranżować pokój dziecka, by stymulować jego rozwój, kreatywność oraz samodzielność? Poznaj sprawdzone sposoby na idealne miejsce do nauki i zabawy!
Jak zaaranżować piękny i bezpieczny pokój dziecięcy?
Bezpieczna i estetyczna przestrzeń dla dziecka jest kluczowa dla jego prawidłowego rozwoju. Pokój dla naszych pociech powinniśmy projektować z myślą o każdym detalu, począwszy od solidnej i praktycznej bazy w postaci podłogi. Najlepszym rozwiązaniem okazują się w pełni wodoodporne panele podłogowe z kolekcji Aquatus SPC o idealnie odzwierciedlonym rysunku drewna. Bez trudu wytrzymają dziecięce eksperymenty z wodą, długie godziny zabaw na podłodze i upadki zabawek większych gabarytów. Ich wyjątkowe wybarwienie stanie się doskonałą ozdobą pokoju zaaranżowanego w stylu skandynawskim, klasycznym, a nawet nowoczesnym. Podłoga tego typu posiada możliwość montażu na ogrzewaniu podłogowym wodnym dzięki czemu nasza pociecha będzie mogła cieszyć się ciepłą i komfortową powierzchnią. Dodatkowo łatwo utrzymać ją w czystości, co jest kluczowe w przypadku dziecięcego pokoju.
Wybieramy kolor ścian do pokoju dziecięcego
Ściany w dziecięcym pokoju powinny oscylować wokół jasnej palety barw. Kolory o rozbielonych odcieniach pomagają optycznie powiększyć przestrzeń sprawiając, że wnętrze wydaje się przestronne, lekkie i subtelne. Warto połączyć uniwersalną i ponadczasową biel z pastelowym różem, jasnym błękitem lub szarym, a także szałwiową zielenią czy morelą. Niezwykle dużą popularnością cieszą się minimalistyczne tapety o ciekawych wzorach. Dziecięcą kreatywność rozbudzimy zdobiąc jedną ze ścian niecodzienną stylizacją. Pionowe lub poziome pasy, kropki czy boazeria w angielskim stylu to pomysł na estetyczne i wyjątkowe dziecięce wnętrze. Pamiętajmy, by stosować kolor z umiarem. Zbyt intensywne, ciemne ściany mogą negatywnie wpływać na układ nerwowy dziecka sprawiając, że będzie pobudzone. Jeśli zdecydujemy się na kolory w chłodnych odcieniach zestawmy je z puszystymi, mięsistymi tekstyliami. Włochaty dywan i poduchy, zasłona z przyjemną fakturą oraz przyjemna kapa na łóżko wprowadzą do wnętrza przyjemne ciepło i przytulność.
Bezpieczne i funkcjonalne meble dla najmłodszych
Zarówno szafa malucha jak i starszaka musi pomieścić nie tylko garderobę, ale również ogrom zabawek. Warto gruntownie przemyśleć kwestię zakupu mebli i postawić na funkcjonalne i trwałe modele, które bez problemu wytrzymają codzienne zmagania. Smukłe, minimalistyczne pojemne szafy z przemyślanym systemem przechowywania to zdecydowanie uzasadniony wydatek. Warto zainwestować również w estetyczne komody, szafki wiszące lub wąskie regały, które pomieszczą dziecięcą biblioteczkę. W przypadku niewielkiego pokoju dziecięcego warto zamówić meble robione pod konkretny wymiar, dzięki czemu sprytnie wykorzystamy każdy centymetr przestrzeni. Dostosujmy umeblowanie do wieku dziecka. Wiele firm oferuje meble w zmniejszonym rozmiarze idealne do szlifowania dziecięcej samodzielności. Doskonale sprawdzą się także wszystkie modele mające więcej niż jedną funkcję. Stąd ogromna popularność mebli zaprojektowanych w duchu pedagogiki Montessori, w której stolik stanie się krzesełkiem lub przydatnym do pomocy w kuchni podnóżkiem. W dziecięcym pokoju nie może także zabraknąć wygodnego i bezpiecznego łóżka. Na rynku dostępne są przemyślane modele, które rosną wraz z dzieckiem, posiadają możliwość montażu dodatkowego, wysuwanego łóżka, a także chowane schowki na pościel.
Przestrzeń, w której wzrastać będą nasze dzieci powinna być nie tylko bezpieczna i praktyczna. Warto, by także rozbudzała dziecięcą ciekawość świata i kreatywność. Otaczajmy dziecko estetycznymi przedmiotami wysokiej jakości, w myśl zasady mniej znaczy lepiej, co bez wątpienia przyniesie pozytywny efekt w przyszłości.