Montaż paneli podłogowych wymaga odpowiednio przygotowanego podłoża: czystego, suchego, stabilnego i równego. Niezbędne jest też zastosowanie specjalnego podkładu izolacyjnego między panelami a podłożem / wylewką betonową, który zwiększa żywotność paneli. Więcej o przygotowaniach i o tym, jaki podkład pod panele lub drewnianą podłogę wybrać, piszemy w poniższym artykule.
Nierówna podłoga a panele – sposoby jak ją wyrównać
Z niewielkimi nierównościami doskonale poradzi sobie dobrze dobrany podkład izolacyjny pod panele. Te większe, przekraczające 3 mm, wymagają jednak zastosowania wylewek. O tym, czy podłoga jest nierówna, przekonać się można nie tylko przy pomocy poziomicy, ale i przykładając prostą deskę do podłogi. O nierównościach świadczyć będą widoczne prześwity podczas jej przesuwania, pamiętaj max grubość podkładu wynosi 3 mm.
Sposoby na wyrównanie podłogi
Najpopularniejszym i stosunkowo prostym sposobem na wyrównanie podłogi są wylewki samopoziomujące – na bazie anhydrytu lub cementu. Niedrogie, łatwe w użyciu i możliwe do stosowania z ogrzewaniem podłogowym. Do minusów zaliczyć można długi czas oczekiwania na wyschnięcie i wilgoć. Szybszym sposobem wyrównania podłogi pod panele będzie zastosowanie żywicy epoksydowej lub poliuretanowej czy wybór suchego jastrychu.
Dlaczego wyrównanie podłogi jest tak ważne? Położenie paneli na nierówności przekraczające 3 mm prowadzić może w niedługim czasie do ich odkształceń i pęknięć. Poza uszkodzeniami odczuwalnym na co dzień skutkiem będzie zmniejszony komfort korzystania z podłogi.
Nierówna drewniana podłoga
Temat nierówności w szczególny sposób dotyczyć może drewnianej podłogi. Planując ułożenie nowych paneli podłogowych na starych deskach, zmierzyć się trzeba z ich nierównościami i uszkodzeniami. Przy niedużych nierównościach wystarczające będzie szlifowanie podłogi i wypełnianie obecnych w niej szczelin, a następnie położenie dobrego podkładu pod panele. Przy dużych różnicach w wysokości podłogi zaleca się wykonanie suchego jastrychu. W ostateczności po oddzieleniu drewna folią może być to także wylanie mokrej wylewki np. anhydrytowej.
Jaki podkład pod panele wybrać
Kiedy podłoże jest już wyrównane lub obecne nierówności nie przekraczają 3 mm, czas na dobór podkładu podłogowego. Jego zadaniem jest przede wszystkim wydłużenie żywotności paneli, ale dobrej jakości podkład to również redukcja dźwięków uderzeń i kroków, zwiększenie wytrzymałości paneli na ściskanie i odkształcenia, ochrona przed wilgocią po niewielkie utraty ciepła w przypadku ogrzewania podłogowego wodnego.
Panele podłogowe są podłogą pływającą, co oznacza, że nie jest ona przymocowana na stałe do podłoża. Atestowany podkład podłogowy znacząco wydłuża trwałość paneli i znacznie poprawia codzienne ich użytkowanie.
Rodzaje podkładów
Podkłady dzielą się na naturalne, czyli te wykonane z drewna i materiałów drewnopochodnych, oraz sztuczne, do których zaliczamy pianki i podkłady z tworzyw sztucznych. Naturalne to korek, płyty ekologiczne, tekstura karbowana i papier falisty. Sztuczne – podkłady z polietylenu (PE), polistyrenu (XPS) czy mat kwarcowych. Zaleca się stosowanie przede wszystkim podkładów atestowanych z jasno opisanymi parametrami / właściwościami wykonane np. z polietylenu (PE) czy tzw. naturalne maty kwarcowe o gr 2 mm.
Jaki podkład pod panele na nierówną podłogę?
Nie wszystkie dostępne w sprzedaży podkłady umożliwią wyrównanie nierówności. Zastanawiając się nad tym, jaki podkład pod panele na nierówną podłogę wybrać, warto szukać … ideału wśród podkładów. Jak jednak wcześniej wspominamy, dotyczy to nierówności max 3 mm na 1 – 2 mb wylewki. Dobrym wyborem będzie ALU AQUA 3 in 1 wykonany z polietylenu wysokiej gęstości, zintegrowanego z aluminizowaną folią paroizolacyjną, który poza kompensacją nierówności umożliwia również bardzo wysoką ochronę przed wilgocią. Stworzony został specjalnie do pływającego montażu podłóg laminowanych o podwyższonej wodoodporności do 24h.
Jaki podkład pod panele na drewnianą podłogę?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaki podkład pod panele na drewnianą podłogę będzie najlepszy. Warto spojrzeć na to z kilku perspektyw. Nie tylko biorąc pod uwagę samą drewnianą podłogę, ale również jej stan, czy jest stabilna i sucha deska oraz oczekiwania, które mamy wobec podkładu.
Na drewnianą podłogę sprawdzą się bowiem podkłady o wysokiej gęstości ok 780 kg / m3. My jako podkład pod panele na drewnianą podłogę polecamy nasz podkład z wysokiej gęstości masy mineralno – poliuretanowej, w 93% naturalnej – AQUA PROFI LVT o grubości 2 mm.