Atrakcyjny wygląd podłogi w otwartym pomieszczeniu jest celem, do którego wiele osób dąży. Znaczny wpływ ma na to sposób, w jaki wykonane jest łączenie płytek z panelami. Dawniej stosowano w tym celu bardzo szerokie listwy maskujące czy wypełniacze, które dzieliły przestrzeń na dwie strefy. Ten sposób szerokiej listwy odchodzi już jednak w zapomnienie, a stosowana obecnie metoda sprawia, że miejsce łączenia jest coraz mniej widoczne. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak połączyć płytki z panelami.

Sposoby, jak połączyć płytki z panelami bez listwy

Otwarte przestrzenie są coraz bardziej popularne w domach, gdzie połączony jest salon z kuchnią czy z przedpokojem albo gdy w łazience chcemy mieć zarówno panele, jak i płytki. Takie połączenie wymaga dobrego doboru wzoru płytek i paneli, tak aby razem dobrze się komponowały oraz zastosowania odpowiednich sposobów połączenia.

Samoprzylepne listwy dylatacyjne

Samoprzylepne listwy dylatacyjne stanowią doskonałe rozwiązanie w montażu łączącym płytki z panelami drewnopochodnymi bez konieczności stosowania tradycyjnych listew maskujących. Zamaskowanie w ten sposób szczelin dylatacyjnych w progach pomiędzy dwoma pomieszczeniami jest niezbędne, aby zapewnić odpowiednią kompensację ruchów materiałów podczas zmian temperatury i wilgotności.

Tradycyjne metody wypełnienia szczelin, takie jak korek, silikon czy listwy dylatacyjne na kołki rozporowe, nie zawsze są dobrym rozwiązaniem, ponieważ nie zapewniają  odpowiedniej stabilności i „pływania podłogi”, co wpływa na trwałość produktu. Dlatego coraz popularniejsze stają się samoprzylepne listwy dylatacyjne wąskie i niemalże niewidoczne, które zapewniają lepsze dopasowanie i trwałość produktu.

Najlepszą metodą stosowaną obecnie jest wykorzystanie samoprzylepnych listew dylatacyjnych, które posiadają wysokiej jakości spoiwo o bardzo dużej mocy szczepnej.   Dzięki temu zapewniają one trwałe połączenie między panelami i płytkami, eliminując całkowicie problem klinowania się paneli o płytki, co w konsekwencji  prowadzi do  wybrzuszania i uszkodzeń podłogi.

Dodatkową zaletą samoprzylepnych listew dylatacyjnych jest ich różnorodność kolorystyczna, płaskość i prosty kształt. Są one dostępne w kolorach naturalnych, takich jak srebrny, złoty czy szampański, które doskonale komponują się z nowoczesnymi wnętrzami. Ponadto, listwy produkowane są także w kolorach imitujących drewno, dzięki czemu można je z powodzeniem dobrać do podłogi , zatem zastosować w pomieszczeniach o bardziej tradycyjnym charakterze.

Dzięki wykorzystaniu samoprzylepnych listew dylatacyjnych, montaż pomiędzy płytkami a panelami staje się nie tylko prostszy, ale także bardziej estetyczny i trwały. Dlatego też warto zastanowić się nad ich wykorzystaniem podczas remontu lub aranżacji przestrzeni mieszkalnej, w pełni zapewniając sobie trwałe i estetyczne rozwiązanie kryjące dylatację – łączenie różnych  materiałów.

Łączenie płytek i paneli – zwróć uwagę

Efekt uzyskany przez połączenie dwóch różnych rodzajów podłogi może zarówno wprawiać w zachwyt, jak i budzić negatywne emocje, w zależności od tego, czy jest umiejętnie wykonane. Warto więc zwrócić uwagę na to, by łączenie płytek i paneli drewnopochodnych było wykonane estetycznie i poprawnie.

Pierwszą rzeczą, na której się skupiamy, patrząc na podłogę w pomieszczeniu, jest jej kolorystyka. W małych pomieszczeniach, aby optycznie nie zmniejszyć ich wymiarów, warto postawić na zbliżone / jednakowe odcienie i barwy paneli i płytek. Z kolei tam, gdzie przestrzeni jest więcej można pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa, bawić się kontrastową kolorystyką i np. wzorami na płytkach, które częściowo będą współgrać z barwami paneli.

Proszę  zawsze  pamiętać o szczelinie dylatacyjnej ok 8-10 mm w łączeniu paneli podłogowych drewnopochodnych z innym materiałem, wtedy pamiętaj aby na trzech pozostałych ścianach obowiązkowo zastosować dylatację nie mniejszą jak 12 mm. To właśnie szczelina dylatacyjna  gwarantuje swobodną pracę podłogi laminowanej czy winylowej. Innym rozwiązaniem jest bardzo często obecnie bardzo popularne montowanie paneli drewnopochodnych o podwyższonej wodoodporności na przykład kolekcja Aquatus, która doskonale sprawdzi się także w kuchni i nie zmusza nas na stosowanie dylatacji pomiędzy otwarta kuchnią a salonem jeżeli ich łączna powierzchnie nie przekracza 64 m2.