Panele winylowe w kuchni to stylowe i praktyczne rozwiązanie, po które sięga coraz więcej osób. Świetny zamiennik płytek ceramicznych dla tych, którym marzy się przytulne wnętrze. O tym, jak układać panele winylowe w kuchni, w tym również czy układać panele pod szafkami, piszemy w dzisiejszym artykule. Poznaj szczegóły montażu podłogi winylowej.

Czy układać panele pod szafkami?

Nie, paneli winylowych nie układa się pod szafkami kuchennymi. Zalecany jest ich montaż do miejsca nóżek stabilizacyjnych, zawsze z dylatacją (przerwą kilku mm). Dotyczy to zarówno typowych szafek, jak i wysp kuchennych.

Wszystkie ciężkie meble umieszczone bezpośrednio na powierzchni podłogi, podobnie jak przybijanie, przykręcanie czy przyklejanie paneli montowanych na klick, uniemożliwiają ich prawidłową pracę. Panele winylowe typu „pływającego / na klick” rozszerzają się i kurczą wraz ze zmianami temperatury. Niepoprawny montaż doprowadzić może do uszkodzeń podłogi, m.in. tworzenia się szczelin na łączeniach.

Instrukcja montażu paneli winylowych

Niezwykle cennym źródłem wiedzy o tym, jak układać panele winylowe w kuchni, jest dołączona do zakupu instrukcja. Przed przystąpieniem do pracy warto wnikliwie się z nią zapoznać. Wśród istotnych informacji w niej zawartych znaleźć można takie zalecenia jak:

Konieczność przygotowania właściwego podłoża. Niedopuszczalne są nierówności, pęknięcia, zabrudzenia czy brak stabilności podłoża. Powierzchnia, na której montowana będzie podłoga, powinna być czysta i sucha. Zaleca się jej wcześniejsze staranne odkurzenie. Układając panele winylowe na płytkach ceramicznych, szczególną uwagę należy zwrócić na obecne fugi. Te nie mogą być ani zbyt szerokie (zalecenia dla naszych paneli winylowych ok 3 mm), ani zbyt głębokie ( powyżej 1 mm).

Przed przystąpieniem do montażu wskazane jest pozostawienie nierozpakowanych paneli w pomieszczeniu, w którym będą one układane, na czas minimum 48 godzin w celach aklimatyzacji (temperatura powinna wynosić od +18°C do +24°C).

Zaplanowanie dylatacji. Istotne jest zachowanie szczeliny dylatacyjnej pomiędzy panelami a ścianami i innymi stałymi elementami, np. szafkami kuchennymi, ościeżnicami, rurami, grzejnikami, schodami o szerokości co najmniej 5 mm.

Montaż odbywa się bez użycia kleju. Jak wspomniane na wstępie, wszelkie klejenie podłogi, przybijanie i trwałe mocowanie do podłoża doprowadzić może do jej zniszczenia.

Powyższa instrukcja dotyczy paneli winylowych WENINGER z kolekcji Ideal. Więcej na ich temat znajdziesz na naszej stronie wśród dostępnych w ofercie podłóg wodoodpornych oraz w karcie gwarancyjnej paneli winylowych Ideal oraz Aqua Profi 

Panele winylowe w kuchni – warto wiedzieć

Panele winylowe zachwycają wygodą ich użytkowania oraz wzorami, które pozwalają tworzyć wyjątkowe aranżacje. Są łatwe w czyszczeniu i pielęgnacji, co w przypadku kuchni odgrywa istotną rolę. Są wodoodporne więc trwałe. By na dłużej zachować ich wygląd, zadbaj o ochronę paneli przed promieniami słonecznymi w postaci zasłon czy żaluzji w kuchennych oknach. Pamiętaj również o tym, że zatknięcie paneli z gorącymi przedmiotami, np. żelazkiem, rozgrzaną blachą z piekarnika czy zdjętym z kuchenki garnkiem, prowadzić może do nich uszkodzenia. Pamiętaj także, że panele podłogowe winylowe są wodoodporne co nie oznacza, że są w pełni wodoszczelne – woda czy inna ciecz może przedostać się pod podłogę pomiędzy listwą PVC a ścianą.