Otwarta przestrzeń to trend, który nie traci na swej popularności. We współczesnych domach często dostrzec możemy połączenie kuchni i jadalni z salonem. Poszczególne strefy oddzielone są wtedy od siebie nie ścianą, lecz odmiennymi rodzajami wykończenia podłogi. Dziś skupimy się więc na tym, jak łączyć ze sobą różne rodzaje podłogi, zwracając szczególną uwagę na łączenie paneli z płytkami.

3 wskazówki, jak łączyć ze sobą różne rodzaje podłogi

Najważniejsze przy łączeniu ze sobą różnych rodzajów podłogi jest zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu. Istotne okazują się także kwestie estetyki. Chcąc jedno z drugim pogodzić, należy zadbać o to, aby miejsce łączenia podłóg było bardzo dobrze wykonane tj. zrównane z powierzchnią, a przy tym jak najmniej widoczne. Bywa, że nie obejdzie się bez odpowiednio dobranych tzw. listew przejściowych podłogowych.

1.      Zacznij od dobrze przemyślanego projektu

Łączenie paneli i płytek będzie tym łatwiejsze i bardziej satysfakcjonujące, im szybciej rozpoczniemy jego planowanie. Każdy z materiałów cechuje się bowiem odmienną specyfiką oraz grubością. Powinno być to więc uwzględnione już na etapie wykonywania wylewek, by oszczędzić sobie dalszych problemów związanych z nierównościami / różnicami w wysokości danych pomieszczeń.

Jeśli jednak zdecydowalibyśmy się na łączenie paneli z płytkami już później, po wykonaniu wylewki oraz położeniu wszystkich podkładów, wtedy musielibyśmy liczyć się z dodatkowymi kosztami. Przed położeniem podłogi koniecznie byłoby jej „wyrównanie, dopasowanie do płytek lub płytek ceramicznych do paneli podłogowych”. Inna opcją jest zastosowanie wtedy listew przejściowych o zróżnicowanych wysokościach  lub inaczej zwanych listew łączących.

2.      Weź pod uwagę właściwości wybranej podłogi

Kiedy decydujemy się na różne rodzaje podłogi, brać pod uwagę musimy nie tylko jej grubość, ale i właściwości. Wśród nich ważny okazuje się stopień wytrzymałości na ścieranie, dokładniej mówiąc na ewentualne zniszczenia. Jeśli jeden z wybranych przez nas materiałów cechował się będzie znacząco niższą klasą ścieralności od drugiego, to nie unikniemy sytuacji, w której wymagał on będzie wymiany.

Demontaż pewnej części podłogi we własnym zakresie, ma małe szanse odbyć się bez uszkodzeń całości. Jest to więc nie tylko samo w sobie kłopotliwe, ale i zwyczajnie ryzykowne. Łączenie paneli z płytkami będzie efektywne wtedy, kiedy zdecydujemy się na panele podłogowe o wysokiej klasie ścieralności. Warto dodać, że jest to dużo korzystniejsze rozwiązanie od łączenia płytek ceramicznych z naturalnymi deskami, które podatne byłyby na pęcznienie oraz zmiany wilgotności. Pamiętaj, że wszelkiego rodzaju listwy łączące / czy listwy przejściowe montowane muszą być z zachowaniem dylatacji i nie mogą być przykręcane przez panele do podłoża.

3.      Pamiętaj o kolejności układania podłogi

Nim przystąpimy do pracy, ważne jest również zaplanowanie kolejności układania poszczególnych rodzajów podłogi. Przy łączeniu płytek i paneli zaleca się montaż najpierw płytek, a następnie dopiero paneli. Nie tylko będzie to bezpieczniejsze, a wręcz konieczne gdyż montaż paneli podłogowych odbyć się może dopiero po zakończeniu wszystkich prac mokrych. Łatwiej dopasować panele podłogowe do przestrzeni pozostawionej po montażu płytek ceramicznych czy kamiennych niż na odwrotnie. .

Łączenie paneli z płytkami a umiar

Poza kwestiami technicznymi ważne są także względy estetyczne. Przy łączeniu paneli z płytkami kluczowe jest zachowanie umiaru. Jeśli zależy nam na wyrazistych panelach, w których dobrze uwydatnione są słoje drewna (jak np. w modnych obecnie panelach podłogowych Dąb Dixon z kolekcji Ambiance), to wybór płytek powinien ograniczyć się do subtelnych i gładkich wzorów, które stanowiły będą tło dla unikalnych paneli. Podobnie działa to w drugą stronę, gdy ważny jest dla nas wybór mocno dekoracyjnych płytek. Pamiętajmy przy tym, by kolory podłóg wybierać na zasadzie podobieństwa lub kontrastu, unikając zestawień zupełnie do siebie niepasujących.